Jelentős változások történtek a kishaszongépjárművekkel végzett árufuvarozás jogszabályaiban, ami igen sok vállalatot érint. A május 21-én hatályba lépett módosításokról összeszedtünk minden fontos információt ebben a cikkben.
Az új változás valójában egy régóta hatályban lévő törvény módosítása, amit szokás a teherszállítás és a fuvarozás bibliájának is nevezni.
Pontosan melyik törvényről van szó?
A kisáruszállító fuvarozók engedély-kötelezettségének jogi szabályozása 2021. december 27-én született meg. Ekkor jelent meg a Magyar Közlönyben a 791/2021-es módosító rendelet, mely a 261/2011. évi (XII. 7.) kormányrendeletet módosítja.
Hogyan változik a jogszabály?
Az európai jogszabályoknak megfelelően 2022. május 21-től Magyarországon is csak szakhatósági engedéllyel végezhetnek áruszállítást a 2,5 tonna legnagyobb megengedett össztömeget meghaladó haszongépjárművek.
A jogszabály módosítás kiterjed a belföldi és külföldi fuvarozást végző vállalatokra egyaránt.
A változás következtében tehát az eddig 3,5 t helyett 2,5 t lesz a felső határ, ami fölötti össztömegű szállításhoz már szükséges az árutovábbítási engedély megszerzése.
De minden esetben szükséges az engedély?
Fontos kiemelni, hogy csak azokra a helyzetekre vonatkozik a változás, amikor szállítási díj ellenében történik a szolgáltatás.
Ha például valaki a saját bútorait szállítja egyik ingatlanból a másikba, és saját maga végzi el a munkát, akkor nem szükséges az engedély beszerzése. Abban az esetben sincs szükség az engedélyre, ha egy cég a saját termékeit szállítja.
A módosítás szerint tehát a 2,5 t össztömeg feletti gépjárművekkel dolgozó vállalatok bekerülnek a szakma gyakorlásához nélkülözhetetlen 261/2011-es kormányrendelet kötelezettjei közé. Ennek fényében minden olyan jogszabály rájuk is vonatkozik majd, ami eddig csak a 3,5 t össztömegű gépjárműveket üzemeltető vállalatokat érintette.
Milyen feltételeknek kell megfelelni?
A tevékenységi engedély kiváltásának 3 fő feltétele
1. A vállalkozás jó hírneve
Ez a kritérium tulajdonképpen a piac tisztaságának megőrzése felett hivatott őrködni. Jó hírneve csak annak a vállalkozásnak lehet, amelynél sem vezetői pozícióban, sem egyéb funkcióban nincs foglalkoztatva olyan személy, akinek korábban a tisztességes piaci magatartást negatívan érintő előélete volt.
2. Pénzügyi megfelelőség
A pénzügyi megfelelőségi kritériumnak az a vállalat felel meg, aki fel tud mutatni egy olyan vagyoni biztosítékot, ami megfelel a jogszabályban meghatározottak egyikének.
Vagyoni biztosíték lehet meghatározott összegű – pénzügyi intézménynél lekötött és elkülönített – pénzösszeg, pénzügyi intézet által vállalt garancia szerződés vagy biztosítóintézettel kötött felelősségbiztosítás.
3. Szakmai irányító kijelölése
2022. május 21-től a 2,5 t össztömeget meghaladó fuvareszközöket üzembentartó vállalatoknak – a nehéz-tehergépjárműveket üzemben tartó vállalkozások mintájára – szakmai irányítót kell foglalkoztatniuk.
Hogyan zajlik egy szakmai irányító kinevezése?
A közúti árufuvarozó-vállalkozó szakmai alkalmasságot igazoló bizonyítvány, valamint a továbbképzési igazolás megszerzéséhez a vállalkozás szakmai irányítójának szaktanfolyamon kell részt vennie. A tanfolyamokat az országszerte megtalálható képzőszervek, a hatósági vizsgát pedig a Közlekedési Alkalmassági Vizsgaközpont (KAV) szervezi és bonyolítja.
A megszerzett tevékenységi engedély a járműhöz tartozik?
A fent említett kritériumok teljesítésével a vállalat tehát megszerezte a tevékenységi engedélyt a 2,5 t össztömeget meghaladó gépjárművekkel történő áruszállításra.
Felmerülhet a kérdés, hogy van köze az engedélynek a járműpark méretéhez?
Az engedélyt nem az egyes járművekre kell megszerezni, hanem a fuvarozási vállalatnak kell megfelelnie a szükséges kritériumoknak.
Ezután persze csak a megfelelő műszaki állapotban lévő gépjárműre érvényes az engedély, de ennek megléte természetesen már a felelősségbiztosítás megkötésének is az egyik legfontosabb feltétele.
Az árutovábbítási engedély fő oldalát mindig az érintett vállalkozás telephelyén kell tárolni.
A mellékleteket pedig – a rendszámos engedély kivonatokat – az adott jármű fedélzetén kell tartani, ahogy a járműhöz tartozó hivatalos iratokat szokás.
Hasznos tudni, hogyan kell pontosan vezetni az útnyilvántartást, az erről írott cikkünket is érdemes elolvasni.
Hogyan kell kiváltani az engedélyt?
Az engedély kiváltására a megyeszékhely szerinti járási hivatalokban van lehetőség, méghozzá a közlekedési hatósági ügyekért felelős szervezeti egységnél.
Az igényléshez tehát ahhoz a járási hivatalhoz kell menni, amelyik megyéhez a cég telephelye tartozik.
A tevékenységi engedély iránti kérelemnek a következőket kell tartalmaznia:
- a kérelmező gazdálkodó szervezet nevét, formáját és székhelyét
- vezetőjének és szakmai irányítójának a természetes személyazonosító adatait
- az üzemeltetni kívánt járművek megjelölését, rendszám szerint
- továbbá azt, hogy a tevékenységi engedély díj ellenében végzett közúti árutovábbításra kéri
Milyen vállalatokat érint a jogszabály módosítás?
Ahogy korábban említettük, olyan cégeket és vállalkozásokat érint az új jogszabály, akik díj ellenében végzik a fuvarozási munkákat.
Az egyik legjobban érintett iparág a kistehergépjárműveket használó futárcégeké.
Itt persze csak azokra a vállalatokra kell gondolni, akik más vállalatok megbízásából szállítanak, díj ellenében. Lényegében azonban a legtöbb futárszolgálat ilyen, így ezek a cégek egyértelműen érintettek a témában.
Fontos megjegyezni azonban, hogy azoknak a cégeknek, akik a saját termékeiket szállítják ki saját teherautókkal, ott nincs szükség a közúti árutovábbítási engedély kiváltására. Ha azonban mind saját, mind pedig más vállalat termékeit is szállítják, abban az esetben természetesen ki kell váltani az engedélyt.
Kikre nem vonatkozik a szabályozás?
Az egyik terület, amelyet nem érinti a módosítás, az a postai szolgáltatásnak minősülő szállítást végzők. Az ő működésüket ugyanis a postai szolgáltatásokról szóló 2012. évi CLIX. törvény szabályozza.
Továbbá a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény értelmében a szemétszállításhoz az ezzel foglalkozó vállalatoknak hulladékgazdálkodási engedély kell a működésükhöz, így rájuk sem vonatkozik a mostani jogszabály módosítás.
Kell új jogosítvány a módosítások miatt?
A jogszabály módosításának kommunikálása után számos fórumon került elő az a téma, hogy ha szigorítások történnek a kistehergépjárművekkel végzett szállítási jogszabályok kapcsán, akkor minden bizonnyal a B kategóriás jogosítvány sem lesz elég a 3,5 tonna alatti furgonokra.
Ezt azonban a Magyar Közúti Árufuvarozók Egyesülete a sajtó megkeresésére cáfolta. Továbbra is elég tehát a B kategóriás jogosítvány ezekre a tehergépkocsikra, illetve a nehézteher-gépjárművek vezetéséhez előírt GKI-vizsgát sem kell letenni a 3,5 tonna alatti gépkocsit vezető sofőröknek.
A jogszabály módosítás tehát összességében nem a munkavállalók, tehát a sofőrök és futárok életét nehezíti.
A futárcégek és egyéb érintett vállalatoknak azonban meg kellett – vagy a jövőben meg kell – szerezniük az említett engedélyt, különben nem végezhetik kereskedelmi tevékenységüket törvényes keretek között.